Falowniki - wykorzystanie w praktyce

żnego rodzaju uszczerbki i aby im zapobiec czasami nie możemy zrobić dosłownie nic. Na całe szczęście możemy wykazać się dużą dozą odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i swoich bliskich między innymi w kwestiach, które dotyc

Falowniki - wykorzystanie w praktyce Jeżeli szukasz przemiennika częstotliwości dla siebie lub Twojej firmy, koniecznie odwiedź tą stronę:

Odpowiedzialność i elektryka

Nasze życie wielokrotnie narażone jest na różnego rodzaju uszczerbki i aby im zapobiec czasami nie możemy zrobić dosłownie nic. Na całe szczęście możemy wykazać się dużą dozą odpowiedzialności za życie i zdrowie swoje i swoich bliskich między innymi w kwestiach, które dotyczą elektroniki. Falowniki czy soft starty na pewno obecne są wszędzie tam, gdzie są wymagane, czy jednak dobrze pracują? Czy ktoś dogląda ich stanu? Jeżeli nie, to dlaczego? Jeśli jesteśmy naprawdę odpowiedzialni to po prostu się tego dowiemy. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto jest się zwrócić o pomoc do elektryka, który rozwiąże nasze problemy szybciej niż myślimy. Nie warto jest ryzykować życiem i zdrowiem!


AC czyli prąd zmienny

Prąd przemienny (ang. alternating current, AC) ? charakterystyczny przypadek prądu elektrycznego okresowo zmiennego, w którym wartości chwilowe podlegają zmianom w powtarzalny, okresowy sposób, z określoną częstotliwością. Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny). Najczęściej pożądane jest, aby wartość średnia całookresowa (tzn. składowa stała) wynosiła zero.

Największe znaczenie praktyczne mają prąd i napięcie o przebiegu sinusoidalnym. W żargonie technicznym nazwa prąd przemienny często oznacza po prostu prąd sinusoidalny. Jeśli zakłócenia lub nieliniowość powodują zdeformowanie sinusoidalnego kształtu, wówczas taki niesinusoidalny przebieg nosi nazwę przebiegu odkształconego.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_przemienny


Czym są falowniki?

Falowniki, inaczej zwane też inwerterami i przemiennikami częstotliwości, służą generalnie do zmiany prądu stałego na przemienny - proste, prawda? Ale co z tego? Jakie ma to zastosowanie w praktyce?

Otóż wiele urządzeń potrzebuje prądu zmiennego do działania, ze względu na swoją charakterystykę. Chodzi głównie o silniki, które dzięki temu że prąd ma częstotliwość a one uzwojenie, obracają się - tak w skrócie. Ponadto, regulując napięcie na falowniku można sterować szybkością rotacji takich silników, co jest bardzo przydatne.

Innym zastosowaniem falowników, jest konwertowanie prądu stałego z np. ogniw fotowoltaicznych na prąd zmienny. Dzięki czemu mogą one zasilać sieć elektryczną bez problemu. Istnieje jeszcze parę, rzadkich zastosowań falowników, ale powyższy akapit jest dobrym podsumowaniem ich użyteczności.



© 2019 http://grecja-wakacje.waw.pl/