Stomatologia ogółem

sze): Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Stomatologia ogółem

Może występować w 4 wariantach (z

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):

Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.

Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe ? mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Sprzęty protetyczne

Zabiegi protetyczne mogą być wykonywane jedynie w dobrej jakości gabinetach dentystycznych. Oczywiście tego rodzaju zabiegi mogą być wykonywane również w ogólnych gabinetach dentystycznych, jednak one także muszą zostać odpowiednio wyposażone również pod względem protetycznym, aby można było w nich zakładać protezy zębowe. Wobec tego dentyści rozpoczynający działalność protetyczną muszą postarać się o posiadanie dobrze wyposażonego gabinetu posiadającego dostęp do wszelkich sprzętów protetycznych. Ich uzupełnieniem będą różnego rodzaju narzędzia protetyczne, które będą używane na kolejnych etapach wykonywanych zabiegów protetycznych. Tylko wówczas protetyk będzie mógł czuć się dobrze przygotowany do wykonywania zabiegów protetycznych.


Protetyka stomatologiczna i kilka faktów z Wikipedii

Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo-ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe-lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Protetyka_stomatologiczna



© 2019 http://grecja-wakacje.waw.pl/